dzialki
Przejdź do strony z wysokim kontrastem Dziś jest: Sobota 04 maja 2024

eboi

oferta

ssse

sit

Gospodarka

Gospodarka

wfosigw

mofs

2009-02-26 14:24:10

Rada Gminy Słupsk jednogłośnie negatywnie zaopiniowała wniosek władz miasta Słupska w sprawie zmiany granic

Na dzisiejszej sesji Rada Gminy Słupsk negatywnie zaopiniowała wniosek Rady Miejskiej w Słupsku w sprawie poszerzenia granic miasta poprzez włączenie do jego terytorium sołectw należących do Gminy Słupsk: Bierkowa, Włynkówka i Strzelina. Mamy nadzieję, że przedstawiony w niniejszej uchwale brak jakichkolwiek realnych argumentów za zmianą dotychczasowych granic oraz wyraźny sprzeciw mieszkańców Gminy Słupsk, która traci swoje tereny, będą miały decydujący wpływ na ostateczną decyzję Rady Ministrów.

Zgodnie z obowiązującą w tej sprawie procedurą określoną przepisami ustawy o samorządzie gminnym Rada Gminy Słupsk biorąc pod uwagę m.in. wyniki przeprowadzonych na jej terenie konsultacji społecznych w których mieszkańcy Gminy bardzo licznie i prawie jednomyślnie opowiedzieli się przeciw poszerzeniu miasta Słupska w pełni podzieliła ich zdanie. W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in.Tereny sołectw Bierkowo, Włynkówko i Strzelino, choć położone w pobliżu miasta są bardzo związane z Gminą Słupsk, a mieszkańcy traktują swoja wspólnotę jak swoja „małą ojczyznę”, w której są u siebie. Swojemu przywiązaniu dali wyraz w przeprowadzonych na terenie Gminy konsultacjach, a ich wynik świadczy, o tym, że są prawie jednomyślni i opowiadają się za odrzuceniem propozycji Prezydenta i Rady Miejskiej w Słupsku.

Na podstawie wniosku władz miasta Słupska w dniach od 9 lutego do 22 lutego 2009 roku odbyły się w całej Gminie Słupsk konsultacje społeczne. W konsultacjach wzięło 59,32 % mieszkańców uprawnionych do głosowania. Przeciwko zmianie granic opowiedziało się 97,54% głosujących. Wyniki konsultacji w sołectwach, bezpośrednio zainteresowanych sprawą są jeszcze wyższe i przedstawiają się następująco: Bierkowo - głosowało 577, uprawnionych 721, przeciw zmianie granic 565 – frekwencja 80,03%, Włynkówko – głosowało 316, uprawnionych 454, przeciw zmianie granic 311 – frekwencja 69,6%, Strzelino – głosowało 314, uprawnionych 398, przeciw zmianie granic 303 – frekwencja 78,89%.

Rada Gminy Słupsk w swojej uchwale wykazała, że koronny argument Pana Prezydenta Miasta o braku przestrzeni dla rozwoju jest nie prawdziwy. Wskazano na brak przeprowadzenia przez władze miasta analizy ekonomiczno – prawnej proponowanych zmian oraz skutków dla realizacji programów z funduszy unijnych. Pokazano, że decyzja w tej sprawie nie była przemyślana czego dowodem jest brak jakiegokolwiek uzasadnienia uchwały Rady Miejskiej w sprawie przystąpienia do zmiany granic miasta. Również na głośnym opracowaniu wykonanym na zlecenie Prezydenta miasta przez IGWSIiZ w Rzeszowie nie pozostawiono suchej nitki, tym bardziej, że nie jest ono ważne dla niego samego bo wskazuje na inne tereny jako optymalne dla rozwoju miasta. Uchwała Rady Gminy Słupsk w tej sprawie trafi jutro na biurko Przewodniczącego Rady Miejskiej w Słupsku, a później wraz z innymi dokumentami zostanie przekazana Radzie Ministrów, która do końca lipca podejmie w tej sprawie decyzję .Wójt Gminy Mariusz Chmiel ma nadzieje, że Prezydent Miasta Słupska zdąży w ustawowym terminie tj. do dnia 31 marca br. złożyć wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami w MSWiA. My zrobiliśmy wszystko w terminie i zgodnie z procedurą. Chciałbym również, aby ta sprawa nie ciągnęła się dłużej, a Rada Ministrów jeszcze w tym roku podjęła ostateczna decyzję. Myślę, że będzie ona zgodna z wolą przeważającej części mieszkańców Gminy.

 



+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia