dzialki
Przejdź do strony z wysokim kontrastem Dziś jest: Poniedziałek 25 września 2023

eboi

oferta

ssse

sit

Gospodarka

Gospodarka

wfosigw

mofs

Zielona Gmina

1. Realizacja projektu pt. ,,Samorząd przyjazny środowisku, czyli realizacja programu PROSUMENT w zakresie wykonania instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła i kolektorów słonecznych na terenie Gminy Słupsk” – dofinansowano w ramach środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej -więcej...

2. Rusza nabór wniosków w Programie "Czyste Powietrze".

Krajowy Program „Czyste Powietrze” skierowane jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych.

W ramach programu będzie możliwe uzyskanie dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno itp.) na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych:

 • z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła),
 • gazem ziemnym lub LPG,
 • olejem opałowym,
 • elektrycznością (w tym pompy ciepła),
 • biomasą,
 • węglem.

W przypadku źródeł zasilanych paliwami stałymi konieczne jest spełnienie przez źródło normy ekoprojekt (ecodesign). Źródła gazowe i olejowe muszą wykazać się klasą efektywności minimum A, z kolei pompy ciepła minimum klasą A+.

Montaż wyżej wymienionych źródeł może być również dofinansowany w obiektach nowobudowanych tj. nie oddanych jeszcze do użytku.

Oprócz montażu źródeł ciepła w ramach Programu możliwe będzie również pozyskanie dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne w obiekcie jednorodzinnym w tym na:

 • docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
 • modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,
 • montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),
 • montaż instalacji solarnych (kolektory słoneczne i fotowoltaika).

Wysokość dofinansowania zależna będzie od poziomu dochodów na członka gospodarstwa domowego i będzie wynosiła od 30% do nawet 90%.

Wniosek i załączniki do pobrania -tutaj...

* * *

3. Instalacje OZE w Gminie Słupsk

Informuję, że z dniem 1 lutego każdego roku kalendarzowego Gmina Słupsk rozpoczyna rekrutację wniosków w programie, "Instalacje OZE w Gminie Słupsk”. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, instytucje, które są właścicielami nieruchomości na terenie Gminy Słupsk. Przedmiotem dofinansowania jest zwrot kosztów zakupu i montażu:
- instalacji paneli fotowoltaicznych,
- instalacji pomp ciepła typu powietrze woda do centralnej wody użytkowej,
- instalacji kolektorów słonecznych.

w wysokości 50% tych kosztów jednak nie więcej niż 5.000 zł na budynek. Aby uzyskać dofinansowanie należy złożyć wniosek do 30 kwietnia każdego roku w formie pisemnej w Urzędzie Gminy w Słupsku przy ul. Sportowej 34 w Biurze Obsługi Interesanta (pok. nr 1, budynek A). Wzór wniosku jest dostępny do pobrania wraz z regulaminem dofinansowania na stronie Urzędu Gminy.

Pliki do pobrania:
- uchwała -do pobrania...
- wniosek -do pobrania...

* * *

4. "Czyste powietrze Gminy Słupsk"

Informuję, że w przypadku pomocy zewnętrznych jednostek finansowych min. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina będzie organizowała konkurs na dofinansowanie wymiany instalacji grzewczych opalanych paliwem stałym (węglem, koksem) i zastąpienie ich instalacją grzewczą opalaną:
- pelletem,
- gazem,
- olejem opałowym,
- pompy ciepła.

Wnioski do pobrania będą na stronie internetowej gminy oraz w pokoju nr 1. Urzędu Gminy Słupsk. O przyznaniu dofinansowania będzie decydowała kolejność złożonych wniosków.

* * *

5. Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z kalkulatorem opłacalności mikroinstalacji fotowoltaicznej*, który można pobrać -tutaj...

*Arkusz przygotowali: dr inż. Janusz Teneta, Tobiasz Adamczewski oraz dr Magdalena Ligus.

* * *

6. Dokumenty strategiczne:

"Plan gospodarki niskoemisyjnej Gminy Słupsk" -więcej...
"Plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Słupsk" -więcej...
"Program Ochrony Środowiska dla Gminy Słupsk na lata 2014-2017 z perspektywą na lata 2018-2021" -więcej...
"Strategia Rozwoju Gminy Słupsk na lata 2015-2020" -więcej...

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia