dzialki
Przejdź do strony z wysokim kontrastem Dziś jest: Piątek 10 maja 2024

eboi

oferta

ssse

sit

Gospodarka

Gospodarka

wfosigw

mofs

2009-09-03 13:33:33

Fundusz sołecki - wnioski mieszkańców tylko do końca września

Zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim warunkiem niezbędnym otrzymania przez sołectwo dofinansowania od gminy, która wyodrębniła fundusz sołecki, jest złożenie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) stosownego wniosku uchwalonego przez zebranie wiejskie.
Wniosek powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem.
Dodatkowo inicjatywy zawarte w wykazie muszą być zgodne ze strategią rozwoju gminy oraz mieścić się w ramach jej zadań własnych.
Im szybciej sołectwo prześle do wójta wniosek tym ma większe szanse na otrzymanie wsparcia. Chodzi o to, aby w przypadku odrzucenia wniosku przez szefa gminy sołtys miał czas na ponowne zwołanie zebrania wiejskiego celem poprawienia i przyjęcia wniosku oraz jego przesłanie do wójta.
Zgodnie bowiem z ustawą szef gminy ma 7 dni na ewentualne odrzucenie wniosku niespełniającego kryteriów formalnych lub merytorycznych. Tymczasem ostateczny termin przedłożenia wniosku o sfinansowanie zadań w ramach funduszu sołeckiego mija 30 września.

 poradnik - pobierz

Sołectwa mogą łączyć swoje fundusze sołeckie i wspólnie finansować jedno przedsięwzięcie – wyjaśnia MSWiA. Ważne, aby inicjatywa spełniała wszystkie warunki określone w ustawie o funduszu sołeckim. Z pytaniem o możliwość sfinansowania z funduszu sołeckiego remontu świetlicy wiejskiej położonej w jednym z sołectw i nie będącej własnością gminy zwróciła się nasza czytelniczka. - Czy dwa sołectwa mogą połączyć swoje fundusze i realizować jedno zadanie – pytała. Jak wyjaśnia MSWiA, sama ustawa o funduszu sołeckim nie wskazuje wprost podmiotu odpowiedzialnego za dysponowanie środkami funduszu sołeckiego. Stosowne unormowania zawiera m.in. ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, por.. 1591 ze zm.). „Zgodnie bowiem z art. 60 ust. 1 i ust 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym za prawidłową gospodarką finansową odpowiada wójt i w tym zakresie dokonuje wydatków budżetowych. Środki z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizacje tych zadań gminy, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy (vide art. 1 ust. 3) oraz - zgodnie z art. 1 ust. 4 - na pokrycie wydatków na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. Nr 60, poz. 558 ze zm.). Środkami z funduszu sołeckiego zarządza wójt (burmistrz), który przeznacza je na realizację określonego we wniosku sołectwa przedsięwzięcia. Środki te można przeznaczyć zarówno na tzw. „przedsięwzięcia inwestycyjne” [tj. np. na zakup materiałów, zakup usług, w tym na pokrycie kosztów zatrudnienia pracownika (np. murarza, elektryka), wykonanie projektu itd.] oraz na tzw. „przedsięwzięcia nieinwestycyjne” (spełniające jednak ustawowe warunki, w tym nakierowane na tworzenie wartości dodanej w obszarze warunków życia mieszkańców). Za przedsięwzięcia takie nie mogą być uznane inicjatywy o konsumpcyjnym charakterze. Środki funduszu sołeckiego mogą stanowić jedno ze źródeł finansowania większego przedsięwzięcia (np. remontu domu kultury), dopuszczalne jest także wspólne finansowanie jednego przedsięwzięcia ze środków kilku sołectw. Jednocześnie należy podkreślić, że organem władnym do rozstrzygnięcia o tym czy dane przedsięwzięcie spełnia warunki ustawowe jest rada gminy, która wniosek nie spełniający wymogów o których mowa w art 1 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim jest obowiązana odrzucić.” - źródło www.samorząd.pap.pl



+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia